Ruky

a ako ich správne použiť

Knižnica   ::   Mechanika pohybu koňa   ::   Pomôcky jazdca   ::   Ruky


O pomôckach všeobecne

Čo je to pomôcka?

Zámerné použitie prostriedkov jazdca, ktoré iniciuje a podporuje požadované správanie koňa v určitej situácií, nespôsobuje bolesť a uľahčuje komunikáciu medzi jazdcom a koňom.

V najvšeobecnejšom slova zmysle je to prostriedok, ktorý jazdec používa na presadenie svojej vôle.

Predpoklady použitia pomôcok:
• poznať správnu reakciu koňa na pomôcku;
• vedieť, ktorú končatinu koňa chcem ovplyvniť a akým spôsobom;
• poznať nohosled koňa a vedieť, že je ním jazdec limitovaný.

Ak jazdec pochopí tieto súvislosti, dokáže koňa viesť nenápadne predpokladaným cvičením bez nedorozumení, bez nátlaku a bez obviňovania koňa, že nechce spolupracovať.
Pred každým cvikom by si mal jazdec jasne uvedomiť a predstaviť jeho správne prevedenie. Napríklad prechod z klusu do kroku (rovnako tak aj všetky zvyšné prechody) sa vykonáva na tri kroky, bez zmeny kadencie, ktorá je zachovaná až do okamžiku, keď sa chod mení. To znamená, že kôň nemá pozvoľne spomaľovať celú dlhú stenu, aby na jej konci nakoniec prešiel do kroku. Kôň má zostať ľahký v ruke, pokojný a udržovať korektné postavenie.

Pomôcka musí byť v súlade s:
• momentálnym prirodzeným pohybom koňa;
• poznatkami z anatómie a fyziológie.

Pretože kôň porozumie pomôcke a vykoná požadovaný úkon len ak sa pomôcka "trafila" do špecifickej fázy nohosledu. Žiadne zosilňovanie pomôcok nepomôže zlepšiť ich načasovanie. Ak je pomôcka nepresne načasovaná, naruší prirodzenosť pohybu a kôň nie je fyzicky schopný správne reagovať na takúto pomôcku aj keby chcel. To znamená, že "neposlušnosť" koňa nemusí byť a nemôže byť automaticky hodnotená ako jeho neochota spolupracovať. Prirodzená spolupráca jednotlivých svalových skupín nedáva koňovi inú možnosť než ignorovať alebo bojovať s nesprávne načasovanou pomôckou. Preto je veľmi kontraproduktívne trestať koňa za chyby spôsobené jazdcom.

Myslím si, je prospešné pripomenúť, že prirodzenou reakciou koňa na dlhšie trvajúci tlak je buď tento ignorovať alebo reagovať protitlakom, kým na pulzujúci (prerušovaný) tlak má tendenciu ustúpiť. Ak teda pomôcka trvá príliš dlho alebo je nesprávne načasovaná, kôň sa proti nej napne a neustúpi. Je oveľa efektívnejšie použiť pomôcku natoľko "silnú", aby bola jasná a zrozumiteľná - tzn. nie príliš slabú ale ani nie prehnanú.

Prečo pomôcky nefungujú:
• nesprávne použitie alebo zlé načasovanie pomôcky;
• psychický odpor koňa;
• fyzický odpor koňa.

Psychický odpor koňa sa prejavuje nechuťou pracovať, nesústredenosťou alebo pozornosťou nie upriamenou na jazdca, ale na svoje okolie. Je úlohou jazdca motivovať koňa správne k spolupráci a hľadať spôsoby, akými to dosiahnuť. Netreba sa vyhýbať experimentovaniu či hľadaniu netradičných riešení - uvediem príklad: Mala som v práci mladého trojročného žrebca andalúzskeho koňa, ktorý vyslovene neznášal prácu na jazdiarni, avšak práca mimo nej ho bavila a prekvapujúco bol viac sústredený na svojho jazdca mimo jazdiarne. Preto som s ním začala pravidelne trénovať mimo obdĺžnika či kruhovky, po priestoroch areálu a v teréne. Nakoniec sme spoločným pochopením a trpezlivosťou dospeli do štádia tréningu, kedy som mohla pokojne vzdelávať tohto koňa aj v obdĺžniku bez psychického odporu. Je nutné podotknúť, že tento proces trval približne 3-4 mesiace.

Fyzický odpor koňa je spôsobený v prvom rade stavbou tela (hlavy, krku, pozície ťažiska), ktorá ho prirodzene núti pohybovať sa v určitom postavení. Zámerom jazdca je toto postavenie zmeniť. Výsledkom je nepohodlie koňa a jeho tendencia znovunadobudnutia pôvodného ťažiska a rovnováhy. Z tohto dôvodu vznikajú väčšinou kontrakcie (napnutie svalstva), ktoré sú o to výraznejšie, čím vzdialenejšia je prirodzená poloha koňa od tej požadovanej. Ďalšou častou príčinou fyzického odporu koňa je jeho prirodzená krivosť. Tá je dôsledkom skráteného svalstva na jednej strane tela koňa (zvyčajne vpravo) a prejavuje sa neochotou (lepšie povedané neschopnosťou) korektného ohnutia na jednu ruku, pričom počas jazdenia na ruku opačnú sa problém akoby "vytratil".


Zdroj textu: Viktória Stredňaková

© 2016 Viktória Stredňaková. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky