Kostra koňa

Systema skeletale

Knižnica   ::   Anatómia koňa   ::   Kostra


     Kostrová sústava, ako pasívna zložka pohybovej sústavy, je súčasťou pohybovej orgánovej sústavy. Skladá sa z 252 kostí. Na rozdiel od človeka, kôň nemá kľúčnu kosť ani jej obdobu.     

     Kostné tkanivo sa skladá z kostných buniek (osteocytov) a medzibunkovej hmoty, ktorá obsahuje 60% anorganických látok. Kosť zvonku pokrýva väzivová blana - okostnica (periost), pod ňou sa nachádza kostné tkanivo, ktoré uzatvára priestor kostnej drene. Okostnica je bohato prekrvená. Pri zlomeninách pomáha hojeniu a sprostredkovaniu spojenia kostí so šľachami, väzmi a svalmi.

     Vnútri kosti sa nachádza kostná dreň, ktorá môže byť:
Červená, ktorá sa nachádza u mladých jedincov, u starších je už len v krátkych kostiach, napr. článkov

                  prstov. Má hemopoetickú funkciu - krvotvornosť.

Žltá vzniká z červenej ukladaním tuku, ktorý je dobrý zdroj energie Tvorí strednú časť dlhých kostí.
Sivá sa objavuje v starobe alebo môže vzniknúť pri hladovaní alebo podvýžive.

     Kosti podľa tvaru rozdeľujeme na dlhé, krátke a ploché:
Dlhé kosti (ossa longa) sa skladajú z trubicového tela, na konci ktorého nasadajú kĺbové hlavice (epifýzy). Na epifýzach sa nachádzajú kĺbové plochy a výbežky, na ktoré sa upínajú svaly, šľachy a väzy. Medzi dlhé kosti patria hlavne kosti končatín.
Krátke kosti (ossa brevia) majú približne rovnakú dĺžku, šírku aj hrúbku a sú vyplnené hubovitou hmotou. Medzi tieto kosti radíme napríklad stavce chrbtice.
Ploché kosti (ossa plana) majú tvar podobný doštičkám rôznej veľkosti. Sú dlhé a široké, ale ich hrúbka je malá. Sú tvorené vonkajšou vrstvou, vnútornou kompaktnou doštičkou a medzi nimi sa nachádza tenká hubovitá vrstva. Medzi ploché kosti patria kosti lebky, panvy, lopatky, rebier. 

     Všetky kosti majú pórovité otvory, ktorými prechádzajú cievy vyživujúce kostné bunky. 

     Jednotlivé kosti sú navzájom spojené:
Pohyblivo - kĺbom, ktorý tvoria dve protiľahlé kosti, dotýkajúce sa v kĺbových plochách, ktoré sú pokryté chrupavkou. Tá zmierňuje trenie a tlmí nárazy. Celý kĺb obaľuje kĺbové puzdro a kĺbovú dutinu vyplňuje kĺbový maz, ktorý zmierňuje trenie.
Nepohyblivo - švami (lebka) alebo vzrastami (panva).
Pružnými časťami - chrupavkami.

     Aj kosti koňa sa dajú trénovať. Vhodným tréningom ich dokážeme posilniť alebo oslabiť prehnaným tréningom či dlhým státím v boxe (únavové zlomeniny). Tréning kostí trvá mesiace a preto musí byť primeraný, postupný a nie náhly a návalový, pretože môže tréner zapríčiniť problémy pohybového aparátu. 

     Najlepšou prevenciou problémov s kĺbmi koňa je pravidelný pohyb - najmä v prvých dvoch rokoch života, ale aj počas celého života koňa. Striedavé zaťažovanie a odľahčovanie zabezpečí, že sa kĺb správne vyživí a zároveň sa zbaví splodín látkového metabolizmu.


Hlava a krčná chrbtica   ::   Chrbtica   ::   Končatiny 


Zdroj textu: Viktória Stredňaková

horses-online.cz/
kone.czechian.net/
König, Liebich - Anatomie 1

© 2016 Viktória Stredňaková. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky