Chrbtica
Knižnica :: Anatómia koňa :: Kostra :: Chrbtica
Chrbtica sa skladá z krčnej chrbtice (ktorú som podrobne rozobrala v časti Hlava a krčná chrbtica), hrudníkovej chrbtice, bedrovej chrbtice, krížovej kosti a chvostových stavcov.
Jednotlivé hrudníkové stavce sú pevne navzájom pospájané prostredníctvom rôznych kostných a chrupkovitých výbežkov, väzov a svalov, čo vysvetľuje prečo je táto časť chrbtice veľmi rigidná (nepohyblivá).
Bedrová chrbtica pozostáva zo 6 stavcov, ktoré sú väčšie ako hrudníkové. Arabské kone, Kertak a niektoré iné plemená majú však len 5 bedrových stavcov. Po stranách bedrových stavcov vyčnievajú široké, kostené, nepohyblivé priečne výbežky, dlhé až 25 cm. Tieto výbežky poskytujú úponové plochy pre najdlhší chrbtový sval (m. longissimus dorsi) a tiež pre svalstvo bedier. Pohyblivosť do strán medzi bedrovými stavcami je o niečo väčšia ako medzi hrudníkovými, pretože nie sú stabilizované bedrami. Na ich hornej strane sa nachádza najsilnejšia časť najdlhšieho chrbtového svalu, ktorý dodáva bedrovej chrbticu značnú stabilitu v závislosti od úrovne jeho vypracovania.
Krížová kosť pozostáva z 5 krížových stavcov, ktoré sú zrastené v krížovú kosť. Je spojená s bedrovou časťou chrbtice prostredníctvom krížovo-bedrového kĺbu. Tento kĺb je relatívne malý, no veľmi pevný. Všetko posuvná a nosná sila koňa produkovaná svalstvom zadku prechádza na chrbticu a následne na celý trup koňa cez tento kĺb. Stabilita tohto kĺbu je istená silnými väzmi alebo panvovými kosťami a krížovou kosťou. Vďaka jeho pohyblivosti (obr. 5 a 6) je kôň schopný podsadiť sa.
Chrbtica pokračuje chvostovými stavcami, ktoré tvoria kostený podklad chvosta a býva ich 18 až 21. Chvost slúži pohybujúcemu sa koňovi ako balančná tyč (spolu s krkom) a signalizuje stav uvoľnenia chrbta koňa pri jazdení.
Pozdĺž celej hrudníkovej a bedrovej chrbtice sa nachádzajú tŕňovité výbežky vyčnievajúce zo stredu každého stavca. V oblasti kohútika je 9 výbežkov (od 2. po 10.), ktoré značne prevyšujú všetky ostatné. Tieto tŕňovité výbežky hrudníkových stavcov predurčujú tvar kohútika a nakláňajú sa smerom dozadu, kým výbežky bedrových stavcov smerujú mierne dopredu. Tŕňovitý výbežok 16. hrudníkového stavca (antiklinálny) je jediný, ktorý smeruje priamo hore. Skutočnosť, že tieto výbežky sa nakláňajú v rôznom smere vytvára protichodnú silu k prevažujúcemu ťahu svalstva, čo umožňuje väzom a svalom vytvárať napnutie, naťahovať alebo stiahnuť chrbát. Takže takáto štruktúra chrbtice pracuje ako mobilná a pružná jednotka.
Dúfam, že základné poznatky o chrbtici vyvrátia predstavu ohýbania koňa okolo holene rovnomerne od nosa po chvost, pretože jeho prirodzenosť a stavba tela mu to reálne neumožňuje. Vďaka tomu, že je chrbtica minimálne ohybná do strán aj vo vertikálnom smere, môžeme na koni jazdiť. Ak by mal kôň ohybnú chrbticu podobne ako mačka, nebolo by to možné. Jedinou jej skutočne pohyblivou časťou je krk a preto by aj gymnastika mala začínať jeho ohýbaním a to rukami. Holeň ani sed naozaj koňa ohnúť nemôžu. Bez strečingu a ohýbania krku kôň nemôže byť naozaj poddajný, pretože svalstvo, ktoré sa nenaučí vyťahovať do strán, sa nemôže vytiahnuť ani dopredu. No a svalstvo pracujúce najmä v kontrahovanej (skrátenej) polohe sa správne nerozvíja. Ale to už zabieham k svalstvu koňa.
Zdroj textu: Viktória Stredňaková
Zdroj obr. 1: Gerhard Heuschmann - Keby kone mohli kričať!, str. 49
Zdroj obr. 2: Gerhard Heuschmann - Keby kone mohli kričať!, str. 50
Zdroj obr. 3: Gerhard Heuschmann - Keby kone mohli kričať!, str. 52
Zdroj obr. 4: Equichannel
Zdroj obr. 5: Equichannel